AKTUALNOŚCI

  

Konferencja "Dobry uczeń i ceniony nauczyciel w bezpiecznej szkole - szanse i zagrożenia"
22.04.2008


18.kwietnia 2008 roku w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja "Dobry uczeń i ceniony nauczyciel w bezpiecznej szkole - szanse i zagrożenia". Konferencję zorganizował Klub Parlementarny PiS oraz wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Sławomir Kłosowski wraz z posłankami i posłami PiS .

Wystąpienia programowe prezentowały m.in.Panie Posłanki Marzena Machałek i Anna Zalewska, Elżbieta Witek i Małgorzata Sadurska.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski witając licznie przybyłych gości reprezentujących całe środowisko oświatowe i partnerów społecznych - NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego wymienił najważniejsze problemy nurtujące dziś nauczycieli - zmiany w systemie emerytalnym, bon oświatowy, nadzór pedagogiczny.

Głos zabrał Prezes Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński. - Oświata to jedna z podstawowych funkcji Państwa - powiedział. Status nauczyciela, to, zdaniem Prezesa, nie tylko bezpieczeństwo i ochrona, ale równiez sprawa ekonomiczna - sektor publiczny musi dobrze zarabiać, gdyż niskie płace w tym sektorze zagrażają bezpieczeństwu Państwa.

Marzena Machałek i Anna Zalewska mówiły o niebezpieczeństwach związanych z planami likwidacji Kuratoriów Oświaty jako organu nadzorującego realizację przez szkoły obowiązków Państwa wobec obywateli. W dyskusji na niebezpieczeństwa z tym związane wskazywali równiez przedstawiciele środowiska oświatowego.
Wiceprzewodnicząca Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Halina Kurpińska powiedziała o powołanej przez NSZZ Solidarność inicjatywie obywatelskiej zebrania 100 tysięcy podpisów pod projektem zmiany Karty Nauczyciela. Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Jarosław Czarnowski oświadczył, że jeden cud na pewno już obecny Rząd może sobie przypisać - zjednoczenie całego środowiska oświatowego i wszystkich związków zawodowych przeciwko planom w dziedzinie oświaty.

W konferencji - na zaproszenie Posłanki Anny Zalewskiej wzięła udział przewodniczące Komisji Międzyzakładowych NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Świdnicy i w Wałbrzychu - Pani Jolanta Kornel oraz Janina Magdalena Szczurowska.

 


 

  

•   strona główna  •  do góry  •  

design by TONER